سعید کشاورز

09022423600

2 نکته برای ایندکس شدن از جان مولر

جان مولر به سوال فردی پاسخ داد که صفحاتش ایندکس نمی‌شد. به گفته مولر، گوگل برای ایندکس کردن کل سایت گاهی به تشویق نیاز دارد. شخصی که سوال می‌کند وضعیت ایندکس نشدن سایت را توضیح داد. نکته جالب این است که یک سرنخ مهم در مورد این مشکل را فراموش کرده بود، که تنها پس از آنکه جان مولر توصیه‌های زیادی ارائه داد مشخص شد. جان به این موضوع پرداخت اما تا حدودی آن را به عنوان یک عامل مداوم رد کرد.

سوالی که پرسیده شد:

یک وب سایت وجود دارد که مدت زمان بیشتری طول میکشد تا ایندکس شود. وضعیت فعلی این است که من 170 صفحه معتبر در سرچ کنسول دارم. اما وقتی آن را از طریق (:site)بررسی می‌کنم می‌گوید فقط سه، چهار یا گاهی پنج صفحه ایندکس شده است.

اکنون سه تا چهار ماه است که این اتفاق می‌افتد. نمیدانم که از این به بعد راه درست چیست. یک وب سایت تجارت الکترونیکی است و تقریباً کمتر از 500 صفحه محصول دارد.

جان مولر در ابتدا به کاستی‌های (:site) پرداخت و توضیح داد چرا ابزار خوبی برای تشخیص مشکلات ایندکس سایت نیست.

مولر:

به طور کلی من نگران تفاوت بین نمایش (:site) و آنچه سرچ کنسول نشان میدهد نیستم. در عمل استفاده از (:site) برای اهداف تشخیصی نیست. بنابراین گاهی اوقات اعداد کاملاً متفاوتی را مشاهده میکنید و برای برخی از سایت ها تعداد بسیار کمتری نمایش داده میشود. اساسا اعدادی که در نتایج کوئری نشان میدهیم صرفا برای دادن یک دید کلی نسبت به سایت است. بنابراین اینجا همان جایی است که اعداد سرچ کنسول وارد می‌شوند.

من فکر میکنم به طور کلی اگر شما در مورد سایتی صحبت میکنید که حدود 500 صفحه است و پس از یک دوره چند ماهه فقط 100 صفحه ایندکس شده من قبل از هر چیز جنبه فنی امور را بررسی میکنم تا اطمینان حاصل کنم از نظر فنی همه چیز خوب است، آیا وب سایت قابل خزیدن (crawl) است. برخی از ابزارهای جستجوی وب سایت در دسترس هستند که حتی برای سایت‌های بسیار کوچک رایگانند، به کمک آنها میتوانید قابلیت خزش سایت خود را چک کنید.

مولر در ادامه توضیح داد که چرا تبلیغ سایت برای یک سایت کوچکتر که باید ایندکس شود مهم است، توضیح داد که گاهی اوقات گوگل به تشویق نیاز دارد.

مولر:

و اگر به خوبی قابل خزش باشد، در مرحله بعد سعی می‌کنم بفهمم که چه کاری می توانم بکنم تا وب سایت خود را کمی ارتقا دهم. این می‌تواند چیزی مانند تشویق کاربران به مراجعه به سایت باشد، با تبلیغات و… . همچنین اگر یک سایت تجارت الکترونیکی باشید یا به خصوص اگر یک سایت تجاری محلی کوچک هستید، ممکن است اتاق‌های بازرگانی محلی وجود داشته باشد که علاقه مند به لینک دادن به وب سایت شما باشند تا کمی اطلاعات اضافی به شما بدهند.

به طوری که وقتی سیستم‌های ما به وب سایت شما نگاه می‌کنند، می‌گویند : این در واقع یک تجارت کوچک مشروع است. باید سعی کنیم همه چیز را ایندکس کنیم. اگر درباره یک سایت تجارت الکترونیکی صحبت می‌کنید که 500000 صفحه دارد، بدیهی است اما و اگر در بدست آوردن تمام صفحات آن وجود داشته باشد، این یک داستان کاملاً متفاوت است.

گوگل وب سایت‌ها را از طریق لینک‌هایی که یک وب سایت را به وب سایت دیگری متصل کرده جستجو می‌کند. و طبق گفته مولر، لینک‌ها برای اینكه گوگل قسمت بیشتری از سایت را ایندکس كند، چندان مورد نیاز نیست.

منبع: www.searchenginejournal.com

در صورت تمایل این مطلب را به اشتراک بگذارید
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
مطالب پیشنهادی
به چه چیزی فکر می‌کنی؟
ارسال پیام