جان مولر از گوگل به سوالی در مورد چگونگی محل قرار دادن کلمات کلیدی در صفحه برای اینکه گوگل بفهمد صفحه راجع به چیست، پاسخ داد. متن این سوال مربوط به شخصی بود که نگران نحوه برقراری ارتباط با گوگل در مورد مقاله‌ای 20000 کلمه‌ای بود.

آیا قراردادن تمرکز کلمه کلیدی در انتهای مقاله کافی خواهد بود؟

سوال به این شکل پرسیده شد:

من یک صفحه دارم که در آن مطالب زیادی وجود دارد، 20000 کلمه در نظر بگیرید. تمرکز کلمه کلیدی من در پایین صفحه است. چه تاثیری بر رتبه بندی خواهد داشت؟

مقالات طولانی و رتبه بندی

ممکن است رتبه گرفتن در مقالات طولانی مخصوصا برای کلمات کلیدی رقابتی سخت باشد. یک مقاله طولانی ممکن است چندین موضوع فرعی را معرفی کند، در حالیکه بخش های مختلف سایت از موضوع اصلی آنقدر متفاوت است که می تواند به تنهایی به عنوان یک مقاله جداگانه درنظر گرفته شود. شخصی که سوال می‌کند دلیل خوبی برای سوال در مورد کلمات کلیدی در یک صفحه وب طولانی دارد. رتبه گرفتن در یک عبارت کلیدی با استفاده از یک صفحه وب فوق العاده طولانی کار ساده‌ای نیست.

تمرکز کلمه کلیدی را در کجا قرار دهیم تا گوگل صفحه را درک کند؟

این پاسخ جان مولر راجب این سوال است :

من توصیه می کنم اگر موردی وجود دارد که می خواهید به ما بگویید صفحه شما مربوط به آن است، آن را تا حد ممکن قابل مشاهده کنید.

بنابراین این را فقط به عنوان یک کلمه در پایین مقاله خود قرار ندهید بلکه :

  • از آن در تایتل‌های خود استفاده کنید
  • از آن در هدینگ‌های خود استفاده کنید
  • از آن در زیرعنوان‌های خود استفاده کنید
  • از آن در زیرنویس تصاویر استفاده کنید

همه این موارد برای این است که کاربران و گوگل هنگام مراجعه به صفحه شما براحتی متوجه شوند که صفحه راجب چه موضوعی است.
من نگران نیستم که آیا گوگل می تواند به کلمه شماره 20000 برسد یا نه. زیرا اگر شما در مورد کلمه 20000 صحبت می‌کنید و می‌گویید این مهمترین کلمه کلیدی برای صفحه من است، پس کارها را اشتباه انجام داده اید.

چگونه گوگل میفهمد که یک صفحه راجع به چیست؟

پاسخ مولر:

شما باید اطمینان حاصل کنید که اطلاعاتی که به ما میگوید این صفحه راجع به چیست تا جای ممکن واضح باشد طوری که وقتی کاربران وارد صفحه می‌شوند بگویند : خودشه، به صفحه درستی مراجعه کردم و باید محتوای آن را بخوانم

پس هنگام تردید، دنبال اینکه گوگل چگونه قرار است صفحه را درک کند و یا به آن واکنش دهد نباشید. به جای اینکار سعی کنید از دید یک کاربر به مسئله نگاه کنید زیرا بسیاری از مواقع گوگل نیز از دید یک کاربر صفحه را درک میکند. اگر کاربر بتواند پاسخی در صفحه پیدا کند، پس گوگل هم پاسخ را پیدا خوهد کرد.

منبع: https://www.searchenginejournal.com/john-mueller-on-keyword-placement-on-a-page/411160/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.