جان مولر از گوگل به سوال جالبی در مورد اینکه چرا رتبه بندی جستجوی موبایل و دسکتاپ متفاوت است پاسخ داد. مولر چندین عامل مربوط به شخصی سازی را ارائه داد تا توضیح دهد که چرا این دو نوع جستجو گاهی اوقات متفاوت است.

سوال اینگونه پرسیده شد :

چرا با وجود الگوریتم Mobile first indexing  باز هم رتبه بندی جستجو در موبایل و دسکتاپ متفاوت است؟

مولر اشاره کرد که ایندکسینگ و رتبه بندی دو چیز متفاوتند.

فقط به این دلیل که امروزه الگوریتم Mobile first indexing باب است، به این معنی نیست که چون به عنوان موبایل ایندکس شده‌اند نسخه‌های موبایل و دسکتاپ به طور یکسان رتبه بندی می‌شوند.

مولر:

بنابراین -اولویت ایندکس با موبایل- به طور خاص مربوط به جنبه فنی ایندکس کردن محتواست و ما از گوگل بات موبایل برای این کار استفاده میکنیم و زمانی که محتوا ایندکس شد، بحث رتبه بندی یک مقوله‌ کاملا جداست.

 مولر در ادامه توضیح داد که در برخی مواقع، زمینه جستجو و دستگاهی که استفاده می‌شود می‌تواند رتبه بندی را تغییر دهد. وی توضیح داد که برای برخی جستجوها، نیازهای کاربران بسته به دستگاه متفاوت است و می تواند بر رتبه بندی تأثیر بگذارد.

مولر توضیح داد :

و طبیعی است که رتبه بندی دسکتاپ و موبایل متفاوت باشد .بعضی اوقات دلیل آن سرعت است. بعضی اوقات در مورد سازگاری بهتر با موبایل (Mobile friendly) است. به عنوان مثال اگر در تلفن خود جستجو می‌کنید، چون در حال حرکت هستید ممکن است اطلاعات محلی اهمیت بیشتری برای شما داشته باشد. در حالی که اگر در دسکتاپ جستجو می‌کنید، ممکن است تصاویر یا فیلم‌های بیشتری در نتایج به شما نشان داده شود. بنابراین ما تمایل داریم ترکیبی متفاوت از انواع مختلف نتایج را نشان دهیم و به همین دلیل ممکن است رتبه بندی در موبایل و دسکتاپ متفاوت باشد. این اساساً طبیعی و بخشی از پروسه رتبه بندی است.

جان مولر تأیید کرد که ایندکسینگ موبایل فقط ایندکسینگ است و از قسمت رتبه بندی الگوریتم جدا است. وی همچنین نشان داد که فاکتور شخصی سازی در تفاوت‌های گاه به گاه رتبه بندی بین جستجوهای تلفن همراه و دسکتاپ موثر است. مولر توضیح داد که نیازهای شخصی در گوشی های هوشمند ممکن است با نیاز شخصی در دسکتاپ متفاوت باشد و همین امر از دلایل اصلی این اتفاق است.

منبع: searchenginejournal

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.